Frederiksværk Gymnasium og HF

Musicalforestilling 9 to 5

Kl 19:30

Frederiksværk Gymnasium og HF opsætter musicalen ’9 to 5’ med musik af Dolly Parton.

Billetter kr. 80,- kan købes på nettet eller på skolens kontor (mobilepay eller kontant) - klik her

’9 to 5’ er en komedie, der udspiller sig hovedsageligt på et kontor i 1979 et sted i USA. Musicalen berører mange traditionelle emner så som kærlighed, venskab og sammenhold, men de altoverskyggende og i den grad højaktuelle temaer er kønsroller, ligestilling og sexisme #metoo.

’9 to 5’ er baseret filmen af samme navn fra 1980 med bl.a. Jane Fonda og Dolly Parton i hovedrollerne. Sidstnævnte har efterhånden opnået ikonisk status både som countrysanger og som skuespiller. Det er også Dolly Parton der står bag det meste af musikken i musicalen. Selve musicalen så dagens lys i 2008 i Los Angeles og nåede Broadway året efter. Den har desuden været nomineret til 4 Tonys.

Eleverne har været til audition og følgende er udvalgt til at spille roller:

Dolly Parton:  Ana Victoria Ferriz Thorsø, 2.y

Violet: Sofie Elmvang Hessner, 3.z

Doralee: Alice Helene Nielsen, 2.y

Judy: Sigrid Visti Hemmingsen, 2.y

Mr. Hart: Anton Lykke Jensen, G1

Roz: Sara Eilsø Schultz, 3.y

Joe: Jonathan Rosted Skov, G1

Jolene: Laura Nivi Bahne Egede, 3.y

Margret: Laura Kær Mønge, 4sp

Kathy: Ida Zimsen Heerwagen, 3.y

Spilledatoer:

D. 17. november kl. 19:30: Premiere

D. 18. november kl. 19:30

D. 19. november kl. 19:30

D. 20. november kl. 14:00

HUSK DER SKAL VISES CORONAPAS 

Elevernes egne ord

"Det bedste ved FVGH er at man hurtigt lærer alle at kende på tværs af klasserne"

"Jeg synes det er fedt at gå på FVGH fordi der er vildt fede muligheder for fritidsaktiviteter som musical, fodbold osv."

"Det bedste ved FVGH er sammenholdet i min klasse og de fedeste fester"

"FVGH er et hyggeligt sted med et godt fælleskab og ikke mindst gode minder"

"Det bedste ved FVGH er fællesskabet og alle de fede muligheder, fx masterclasses, der gør gymnasietiden ekstra fed!"

"Det bedste ved FVGH er, at man kan være sig selv, have det sjovt og glæde sig til at komme i skole."

"Jeg kan godt lide at FVGH giver mig plads til at passe min sport som eliteløber og udvikle mig fagligt, så jeg kan forfølge mine ambitioner og drømme inden for begge dele."

"Jeg synes, undervisningen er engagerende, og lærerne er passionerede"

"Det er en hyggelig og spændende oplevelse at være elev på FVGH. Jeg har lært meget siden jeg startede og føler jeg kan komme langt her."

"Jeg er super glad for at gå på FVGH, fordi der er en masse elevaktiviteter som man kan deltage i, og man får mange nye venskaber."