Frederiksværk Gymnasium og HF

Sikker trafik

Hjerteskærende fortælling fra det virkelige liv

Torsdag d. 17/9 var hele 2.g-årgangen og 1HF samlet i hallen til fællestime med Sikker Trafik. Det er barske og vigtige sager, hvor først Marcus fra Sikker Trafik, fortalte om hvordan manglende cykelhjelm, uopmærksomhed, at køre påvirket og høj fart er skyld i nærmest alle (døds)ulykker i trafikken i dag. I det sidste år er 143 døde i trafikken og langt de fleste er unge mennesker. Herefter fulgte en voldsom fortælling fra Inge som har mistet sine to drenge Mathias og Andreas på 17 og 19 - og hvilke konsekvenser det har haft på alles liv i deres familie. De blev slået ihjel fordi de, sammen med en kammerat, kørte alt for hurtigt på en landevej en mørk aften i november. Chaufføren overlevede, men de to passagerer døde. Stilheden var lammende og langt de fleste kunne vist mærke smerten hos Inge - og tænkte forhåbentlig lidt ekstra over, hvordan vi kan mindske sådanne forfærdelige hændelser. 

Elevernes egne ord

"Det bedste ved FVGH er at man hurtigt lærer alle at kende på tværs af klasserne"

"Jeg synes det er fedt at gå på FVGH fordi der er vildt fede muligheder for fritidsaktiviteter som musical, fodbold osv."

"Det bedste ved FVGH er sammenholdet i min klasse og de fedeste fester"

"FVGH er et hyggeligt sted med et godt fælleskab og ikke mindst gode minder"

"Det bedste ved FVGH er fællesskabet og alle de fede muligheder, fx masterclasses, der gør gymnasietiden ekstra fed!"

"Det bedste ved FVGH er, at man kan være sig selv, have det sjovt og glæde sig til at komme i skole."

"Jeg kan godt lide at FVGH giver mig plads til at passe min sport som eliteløber og udvikle mig fagligt, så jeg kan forfølge mine ambitioner og drømme inden for begge dele."

"Jeg synes, undervisningen er engagerende, og lærerne er passionerede"

"Det er en hyggelig og spændende oplevelse at være elev på FVGH. Jeg har lært meget siden jeg startede og føler jeg kan komme langt her."

"Jeg er super glad for at gå på FVGH, fordi der er en masse elevaktiviteter som man kan deltage i, og man får mange nye venskaber."